Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – przykry obowiązek, czy cenny poradnik?
Na każdym z przedsiębiorców ciąży wiele obowiązków wynikających z różnego rodzaju ustaw, które w większości można zaliczyć do tych, z rodzaju „przykrych”, jakaś nowa opłata, nowy podatek, sprawozdanie, rozliczenie….
20 maja 2016 roku zafundowano przedsiębiorcą jeszcze jeden obowiązek ustawowy jakim jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa (dalej AEP) wykonywany co 4 lata. Jesteśmy właśnie podczas drugiej już tury wykonywania tych audytów. Przyjrzymy się im zatem bliżej i spróbujemy odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie: Czy jest to tylko „przykry” ustawowy obowiązek, czy może to opracowanie stanowić swojego rodzaju poradnik?
Kto musi wykonywać audyt?
Ustawa mówi, że każdy duży przedsiębiorca. A kim jest duży przedsiębiorca? Zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców, każda firma, która w ciągu ostatnich dwóch lat obrotowych (licząc każdy rok osobno) spełniła choć jeden z poniższych warunków:
Kiedy?
Dokładnie co 4 lata! Największy problem mają przedsiębiorcy z tym, od kiedy liczyć te 4 lata. Według Urzędu Regulacji Energetyki, który jest organem odpowiedzialnym za AEP, audyt energetyczny musi zachowywać swoją ciągłość. Jeżeli data na pierwszej stronie audytu to 20.07.2017 r. to kolejny audyt musi być wykonany do dnia 20.07.2021 r. Nie ma tu znaczenia data, która widnieje na zawiadomieniu do Urzędu Regulacji Energetyki o wykonaniu audytu.
A co jak nie wykonamy?
KARA! Skoro obowiązek ustawowy, to za jego niewykonanie musi grozić jakaś kara. Według ustawy o efektywności energetycznej, przedsiębiorstwu, które nie wywiąże się ze swojego obowiązku, grozi kara w wysokości do 5% rocznego obrotu.
Czym jest pułkownik?
Tak, tak dokładnie, nie kim jest pułkownik, a czym? Nie będziemy tutaj omawiać stopni wojskowych, a zajmiemy się raczej energetycznym pułkownikiem. W branży funkcjonuje takie określenie. Określa ono opracowanie techniczne, którego wartość użytkowa jest równa zeru, a po jego wykonaniu odkładamy je tylko na półkę w razie jakiejkolwiek kontroli. Jak to w końcu jest z tymi audytami energetycznymi przedsiębiorstw?
Czy AEP jest energetycznym pułkownikiem, czy pełnym wiedzy poradnikiem?
Z naszej praktyki audytorskiej wynika, że przedsiębiorstwa różnie traktują ten audyt. Dla niektórych to rzeczywiście ma być spełnienie obowiązku i odłożenie dokumentu na półkę, ale na szczęście to tylko nieliczni. My ze swojej strony jako firma audytorska, staramy się uświadamiać przedsiębiorców, że jest to opracowanie stanowiące ogromny zbiór przydatnych analiz. Analiz wszystkiego, co związane z energetyką w danej firmie, a co za tym idzie jest to związane z ogromną częścią kosztów stałych jakie ponosi firma.
Krótko, prawidłowo wykonany audyt jest swoistym poradnikiem pod tytułem „Jak szukać oszczędności w Twojej firmie?”.
Znajdziesz tam takie analizy jak:
- Struktura zużycia energii w przedsiębiorstwie, czyli informację, która lokalizacja, dział lub urządzenie zużywają energii wraz z oceną czy jest to słuszne, czy jednak są tu jakieś nieprawidłowości,
- Analiza doboru mocy umownej, dzięki której uzyskasz informację czy co miesiąc nie przepłacasz na każdej z faktur za przewymiarowaną moc umowną.
- Analiza kosztów poszczególnych mediów zużywanych w przedsiębiorstwie, pokaże czy ceny zakupu danych mediów odpowiadają rynkowym oraz jakie są sposoby ich zmniejszenia,
- Wiele pomysłów usprawnień, które przyczynią się do zmniejszenia kosztów stałych przedsiębiorstwa,
- I wiele, wiele innych…..
Wystarczy poprawnie wykonane opracowanie!
Poznaj resztę szczegółów kontaktując się z nami.
mgr inż. Agata Szymczyk
Audytor energetyczny
Comments are closed.