Ceny energii elektrycznej coraz wyższe. Czy dało się przewidzieć podwyżki?
Ceny energii elektrycznej coraz wyższe. Czy dało się przewidzieć podwyżki?
Jesteś Przedsiębiorcą, masz firmę produkcyjna, albo usługową i twój budżet trzeszczy w szwach bo z energią jest coraz gorzej? W 2018 nagłe podwyżki, w 2019 jakieś rekompensaty, teraz opłata mocowa i szaleństwo na uprawnieniach CO2. Nie wiesz co robić, szukasz informacji i doradców. Poniżej kilka argumentów, że obecne podwyżki można było przewidzieć oraz o tym, jak się zabezpieczyć na przyszłość.
Kontrakty wieloletnie
Na rynku jest wielu sprzedawców, którzy zachęcają do wieloletnich kontraktów, często 4-ro, albo 5 letnich. Jeśli tylko umowa taka jest uczciwa i nie ma w niej żadnych kruczków prawnych, takie rozwiązanie może mieć spore korzyści. Rzeczywiście na długi okres czasu zabezpieczamy sobie cenę na stabilnym, akceptowalnym poziomie i zajmujemy się swoim biznesem. Minus? Kontrakty takie są bardzo drogie. Druga strona biorąca na siebie całe ryzyko podwyżek doskonale potrafi je sobie skalkulować i w praktyce oferowana cena, zwykle zawiera już w sobie przyszłe podwyżki, które choć prawdopodobne, mogą jednak nie nastąpić. Z drugiej strony nawet w przypadku kontraktu wieloletniego, trzeba wiedzieć, kiedy kupić, ponieważ można kupić w górce cenę na wiele lat.
Własna generacja
Decyzja o budowie mikroinstalacji lub większej instalacji jest z pewnością dobrą decyzją biznesową, lecz w większości przypadków firm o większych zużyciach może tylko poprawiać bilans w zakresie energetyki nie jest jednak narzędziem do pełnej niezależności od systemu. Ta nawet jeśli możliwa w przypadku konkretnego przedsiębiorstwa, nie jest możliwa do osiągnięcia w krótkim okresie czasu. Wymaga sporych nakładów finansowych i wymaga terenu lub infrastruktury. Pamiętajmy o tym, że mikroinstalacje dla firm mają spore ograniczenia. Jeśli firma decyduje się na rozliczenie w systemie opustów (tzw. umowa prosumencka) traci całkowicie możliwość negocjowania cen energii na wolnym rynku i zostaje skazana na jednego sprzedawcę, co w praktyce oznacza ceny taryfowe lub do nich zbliżone.
Grupa zakupowa
Uczestniczenie w grupie zakupowej to na pewno niezły pomysł do zminimalizowania ryzyka niekorzystnego zakupu czy wypłaszczenia profilu, co zawsze korzystnie wpłynie na nasze ceny za MWh. Pamiętajmy jednak, że większość grup zakupowych w Polsce, zarówno tych mniej jak i bardziej profesjonalnych nie dysponuje własnym zapleczem traderskim, doradcami, ani branżowymi serwisami, a ich działania zwykle są mocno spóźnione. W przypadku nagłych wzrostów może się okazać, że cena przez nie wynegocjowana jest nawet gorsza, niż nasza samodzielnie uzyskana. Warto zatem o tym pamiętać, że samo grupowanie jest tylko narzędziem a nie rozwiązaniem.
Zakup transzowy
Na sam koniec zostawiłem, moim zdaniem najlepsze, na chwilę obecną, rozwiązanie dla firm, które chcą, mimo trudnej sytuacji, trzymać koszty energii w ryzach, a być może jeszcze je obniżyć. Jest nim zakup w transzach. Czym jest zakup w transzach? Możliwością zastąpienia jednego zakupu wieloma zakupami, co pozwala radykalnie zmniejszyć ryzyko błędnego zakupu. Po pierwsze wiedząc, że kupujemy tylko część, chętniej kupujemy, bo nawet jeśli ten zakup jest nietrafiony, za miesiąc dokonamy lepszego, widząc, że np. cena spada. Jeśli był dobry, bo cena rośnie, możemy szybko dokupić brakującą część wolumenu. Po drugie, wybierając zakup transzowy, dzięki logice tego zakupu, kupujemy na następny dzień, nie tak jak obecnie, kiedy od decyzji zakupowej do podpisania umowy mija często 2-3 tygodnie. Minus? Jeden podstawowy: ciężko robić to samemu. Jeśli mamy sprawnie prowadzić swój biznes nie bardzo chcemy zgłębiać tajniki TGE oraz notowania CKZ_22. Warto zatem powierzyć taki zakup specjalistom. Być może za niską kwotę miesięczną są w stanie dobrze poprowadzić takimi zakupami, dzięki którym będziemy kupować prawie zawsze w dołkach!
Pewnie myślisz, że to naciągane i nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Oczywiście, że nie. Jest jednak w stanie dobrze się na nią przygotować. Poniżej fragment Naszej analizy wewnętrznej, dzięki której już listopadzie zeszłego roku zaczęliśmy kupować energię dla naszych Klientów.
Więcej na: https://leczymy.rachunki.eidos.energy/
Słowa kluczowe: podwyżki cen energii, uprawnienia do emisji CO2, opłata mocowa, analizy giełdy, grupa zakupowa, zakup energii, tania energia
Comments are closed.